כמה עולה בנייה ירוקה

נתחיל ממה היא בנייה ירוקה. בנייה ירוקה היא בנייה שמטרתה לשמור על הסביבה. משלב התכנון והבנייה ועד השימוש עצמו במבנה הכל מתוכנן ונבנה באופן ידידותי לסביבה וחסכוני במשאבי הטבע עד כמה שאפשר. כדי שבנייה תיחשב ירוקה בישראל עליה לעמוד בתקן מסוים לפי פרמטרים ספציפיים. לבנייה שכזו עלויות שונות מבנייה רגילה.

 

התקן לבנייה ירוקה בישראל

מדובר בסוג תקן 5281, התקן הישראלי לבנייה ירוקה. תקן זה כולל בתוכו תשעה נושאים שהמבנה צריך לעמוד בפרמטרים הקשורים אליהם כדי שהבנייה תיחשב ירוקה. עם זאת מדובר בתקן שאינו חובה (פרט ל – 15 ערים שבהם חלה חובת בנייה ירוקה). הנושאים הכלולים בבנייה ירוקה: אנרגיה, קרקע, מים, החומרים המשמשים לבנייה, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול האתר  בו בונים וחדשנות. לכל נושא תתי סעיפים בעלי ניקוד, ככל שהניקוד גבוה יותר (יותר תתי סעיפים קיימים בבנייה) כך המבנה ירוק יותר.

 

עלויות

בבנייה ירוקה ישנה עלייה בהוצאות בכ – 2 עד 5 אחוזים. אחוזים אלה לרוב מתקזזים תוך כמה שנים בעזרת החיסכון במים, חשמל, מיזוג וכדומה הנובע מכך שהבנייה היא ירוקה.

גורמים לעלויות נוספות

הסבר

שיפורים בבידוד ובאיטוםמערכות של חלונות חשמליים, הצללה קבועה וממוחשבת, חלונות בעלי זכוכית עם בידוד תרמי גבוה במיוחד – כל אלה ודברים דומים יגרמו לעלויות נוספות בעת הבנייה הירוקה.
בדיקות וסקריםבדיקות וסקרים המיוחדים וספציפיים לבנייה ירוקה.
סימולציות מתקדמותסימולציות הבוחנות הצללות, חשיפה לשמש, רוח, אנרגיה ואוורור בתוך המבנה.
תכנון פרמטריתכנון המהווה ככלי בעת תכנון הבנייה לשיפור ביצועי המבנה הניתן למדידה.
מערכות לאנרגיה מתחדשתתוספת של מערכות למבנה: PV (פוטו – וולטליות: מערכת הפקת חשמל ללא זיהום), גיאותרמית (מערכת להחלפת חום עם האדמה על ידי צינורות מים במערכת סגורה בין המבנה לאדמה – המים זורמים בין האדמה למבנה וחוזרים בטמפרטורת האדמה שהיא קבועה וכך מצננים או מחממים את המבנה בהתאם לעונה).
עלויות תהליך ההסמכה לתקן בנייה ירוקהשכירת יועץ בנייה ירוקה המלווה את תהליך הבנייה ועוזר להתאימו כדי לקבל את אישור תקן הבנייה הירוקה.

 

לסיכום

בנייה ירוקה היא בנייה שמטרתה לשמור על הסביבה ולחסוך את השימוש במשאבי הטבע עד כמה שניתן. ישנם מספר גורמים המשפיעים על עלויות הבנייה הירוקה הכלולים בתקן הישראלי. התקן לבנייה ירוקה בישראל – תקן 5281 הכולל בתוכו תשעה נושאים: אנרגיה, קרקע, מים, החומרים המשמשים לבנייה, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול האתר  בו בונים וחדשנות. לנושאים אלה תתי סעיפים המקבלים ניקוד, ככל שהניקוד הנצבר גבוה יותר כך הבנייה ירוקה יותר. עלויות – העלויות גבוהות יותר בכ – 2 עד 5 אחוזים. בעזרת החיסכון בחשמל, מים, מיזוג וכדומה הנובע מכך שהבנייה ירוקה הופך את העלייה בעלויות לזניחה יחסית. שיפורים בבידוד ובאיטום, בדיקות וסקרים, סימולציות מתקדמות, תכנון פרמטרי, מערכות לאנרגיה מתחדשת וההסמכה לתקן הם גורמים לעלייה בעלויות.

בנייה ירוקה

אולי תאהבו גם:

מטבעות
כמה עולה חברת ניקיון בתים

ניקיון דירות, בתים פרטיים ובתי עסק אינו חייב להיות שירות יקר. זהו שירות חשוב שיכול לשרת את אלו הזקוקים לעזרה בשמירה על תחזוקת הבית השוטפת.

קרא עוד »
כמה עולה הובלת מנוף?

ישנן לא מעט חברות הובלה בשוק, מובילים מומלצים ואפילו עצמאיים שעובדים עם טנדר הובלות משלהם. וכשמדובר בשירותי הובלות, כמובן שחשוב לבחור במובילים המקצועיים ביותר אשר

קרא עוד »
כמה עולה שרברב מוסמך?

אומנם זה נכון שבמהלך חיי היומיום אנחנו לא עוצרים וחושבים על החשיבות של מערכת האינסטלציה שיש לנו בבית, אך בפועל זה כן משהו שצריך לתת

קרא עוד »